Tissot Couturier Chinese Calendar Black Dial Men's Watch T035.446.11.051.01
Sale Price:
Availability
Usually ships within 3 months
Condition
Excellent Like New
Reference #:
T0354461105101
Quantity:
T035.446.11.051.01 | T0354461105101
TISSOT COUTURIER SECRET DATE CHINESE CALENDAR MEN'S QUARTZ LUXURY WATCH
Store Display Model (What's This?)
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made
- Black Dial
- Index Hour Markers
- Minute Markers Around the Outer Rim
- Digital Seconds Display
- Stainless Steel Bezel
- Date Feature
- Digital Chinese Calendar Feature
- Battery Operated Quartz Movement
- 3 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & E-Manual (will be sent by email)
- Brushed with Polished Stainless Steel Case
- Brushed with Polished Stainless Steel Bracelet
- Scratch Resistant Sapphire Crystal
- 100 Meters / 330 Feet Water-Resistant
- 39mm = 1 1/2" Case, 7" Adjustable Bracelet
- Dial Type: Analog-Digital
- Case Shape: Round
- Case Thickness: 11mm
- Inlet Size: 22mm
- Fixed Bezel
- Solid Case Back
- Luminescent Hands & Hour Markers
- Push & Pull Crown
- Brushed with Polished Stainless Steel Deployment Buckle
- Free Bracelet Sizing
Authenticity Guaranteed 100%