Michele Deco Carousel White Dial Women's Watch MWW06P000018
Sale Price:
Availability
Usually ships within 6 months
Condition
Excellent Like New
Reference #:
MWW06P000018
Quantity:
MWW06P000018
MICHELE DECO CAROUSEL WOMEN'S CASUAL WATCH FOR SALE
Usually ships within 6 months | View In Stock Michele Watches
Store Display Model (What's This?)
- Free Overnight Shipping
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made Movement
- White Dial
- Multi-colored Arabic Numeral Hour Markers
- Polished Stainless Steel Bezel
- Day & Date Features
    Day of the Week Indicator Sub-Dial at 6 O'Clock
- Chronograph Feature
    Large Central Chronograph Seconds Hand
    30 Minute Counter Sub-Dial at 10 O'Clock
- Small Seconds Sub-Dial at 2 O'Clock
- Battery Operated Quartz Movement
- 3 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & E-Manual
- Polished Stainless Steel Case
- Polished Stainless Steel Bracelet
- Scratch Resistant Sapphire Crystal
- 50 Meters / 165 Feet Water-Resistant
- 33mm x 35mm = 1 1/4" x 1 1/3" Case, 6" Adjustable Bracelet
- Case Thickness: 10.50mm
- Inlet Size: 18mm
- Fixed Bezel
- Luminescent Hands
- Push & Pull Crown
- Stainless Steel Deployment Buckle
- Free Bracelet Sizing
    Also Known As Model # 6P18
Michele Deco Carousel Ladies Watch MWW06P000018. Features a polished stainless steel case and bracelet. Polished stainless steel fixed bezel. White dial with multi-colored Arabic numeral hour markers and luminescent hands. Date displayed in window at 6 o'clock. Day of the week indicator sub-dial at 6 o'clock. Chronograph with large central chronograph seconds hand and 30 minute counter sub-dial at 10 o'clock. Small seconds sub-dial at 2 o'clock. Powered by a battery operated quartz movement. A scratch resistant sapphire crystal protects the dial. The case is rectangular, 33mm x 35mm in diameter and 10.50mm thick. Inlet size: 18mm. Push and pull crown. Stainless steel deployment buckle. Water resistant to 50 meters / 165 feet. Functions: hours, minutes, small seconds, day, date, chronograph. Casual watch style. Swiss made movement.
Authenticity Guaranteed 100%