Breitling Transocean Unitime Pilot Luxury Watch UB0510U4/BC26-152A
Reference #:
UB0510U4-BC26-152A
Quantity:
UB0510U4/BC26/152A
BREITLING TRANSOCEAN CHRONOGRAPH UNITIME PILOT MEN'S LUXURY WATCH FOR SALE
Store Display Model (What's This?)
- Free Overnight Shipping
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made
- Black Dial
- Arabic Numeral 12 & Index Hour Markers
- Polished Solid 18k Solid Rose Gold Bezel
- Date Feature Displayed Between 4 & 5 O'Clock
- Chronograph Feature
    Large Central Chronograph Seconds Hand
    30 Minute Counter Sub-Dial at 3 O'Clock
    12 Hour Counter Sub-Dial at 6 O'Clock
- Small Seconds Sub-Dial at 9 O'Clock
- GMT World Time Zone Feature
    Rotating Disc with 24 World City Time Zones
    Rotating Disc with AM / PM Time Zone Indicator
- 70 Hour Power Reserve
- Self-winding Automatic Movement
    COSC Chronometer Certified
- Breitling Caliber 05
- Vibrations Per Hour: 28,800
- Jewels: 56
- 6 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & E-Manual (will be sent by email)
- Polished with Brushed Stainless Steel Case
- Polished Stainless Steel Ocean Classic Bracelet
- Scratch Resistant Glareproof Sapphire Crystal
- 100 Meters / 330 Feet Water-Resistant
- 46mm = 1 3/4" Case, 7" Adjustable Bracelet
- Case Weight: 112.5g
- Case Thickness: 15.4mm
- Inlet Size: 24mm
- Luminescent Hands & Hour Markers
- Stainless Steel Deployment Buckle
- Free Bracelet Sizing
    Also Known As Model # UB0510 / UB0510U4 BC26 152A / UB0510U4-BC26-152A
Authenticity Guaranteed 100%