Breitling Transocean Chronograph 38 A4131053/G757-223A
Reference #:
A4131053-G757-223A
Quantity:
A4131053|G757|223A
NEW BREITLING TRANSOCEAN CHRONOGRAPH 38 MEN'S OR WOMEN'S WATCH
Usually ships within 3 months | View In Stock Breitling Watches
- Free Overnight Shipping
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made
- Silver Dial
- Diamonds Set on Bezel
- Date Feature
- Chronograph Feature
- 42 Hour Power Reserve
- Self-winding Automatic Chronometer Movement
- Breitling Caliber 41
- Vibrations Per Hour: 28,800
- Jewels: 38
- 6 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & E-Manual (will be sent by email)
- Polished Stainless Steel Case
- Polished Steel Air Racer Bracelet
- Scratch Resistant Glareproof Sapphire Crystal
- 100 Meters / 330 Feet Water-Resistant
- 38mm = 1 1/2" Case, 7" Adjustable Bracelet
- Case Weight: 75.45g
- Case Thickness: 14.25mm
- Inlet Size: 20mm
- Luminescent Hands & Hour Markers
- Screw Down Case Back
- Deployment Buckle
- Free Bracelet Sizing
    Also Known As Model # A41310 / A4131053 G757 223A / A4131053-G757-223A
Authenticity Guaranteed 100%