Breitling Transocean Chronograph Unitime AB0510U4/BE84-152A
Reference #:
AB0510U4-BE84-152A
Quantity:
AB0510U4/BE84/152A
BREITLING TRANSOCEAN CHRONOGRAPH UNITIME MEN'S WATCH
Store Display Model (What's This?)
- Swiss Made
- Black Dial with a Globe Design & Black Sub-Dials
- Silver-tone Index Hour Markers
- Printed Minute & Seconds Markers
- Polished Stainless Steel Bezel
- Date Feature
- Chronograph Feature
    Large Central Chronograph Seconds Hand
    30 Minute Counter Sub-Dial at 3 O'Clock
    12 Hour Counter Sub-Dial at 6 O'Clock
- Small Seconds Sub-Dial at 9 O'Clock
- GMT World Time Zone Feature
    Rotating Disc with 24 World City Time Zones
    24 Hour Rotating Disc with AM / PM Time Zone Indicator
- 70 Hour Power Reserve
- Self-winding Automatic Movement
    COSC Chronometer Certified
- Breitling Caliber 05
- Vibrations Per Hour: 28,800
- Jewels: 56
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & E-Manual (will be sent by email)
- Polished Stainless Steel Case
- Polished Stainless Steel Bracelet
- Scratch Resistant Glareproof Sapphire Crystal
- 100 Meters / 330 Feet Water-Resistant
- 46mm = 1 3/4" Case, 7" Adjustable Bracelet
- Case Thickness: 15.4mm
- Inlet Size: 24mm
- Solid Case Back
- Fixed Bezel
- Luminescent Hands & Markers
- Push & Pull Crown
- Screw Down Case Back
- Stainless Steel Deployment Buckle
- Free Bracelet Sizing
    Also Known As Model # AB0510 / AB0510U4 BE84 152A / AB0510U4-BE84-152A
Breitling Transocean Chronograph Unitime AB0510U4/BE84-152A men's watch. Features a polished stainless steel case and Ocean Classic bracelet. Polished stainless steel fixed bezel. Black dial with globe design and black sub-dials. Luminescent hands and index hour markers. Date window displayed between 4 and 5 o'clock. Chronograph with large central chronograph seconds hand, 30 minute counter sub-dial at 3 o'clock and 12 hour counter sub-dial at 6 o'clock. Small seconds sub-dial at 9 o'clock. GMT world time zone featuring rotating disc with 24 world city time zones and am / pm time zone indicator. Powered by the Breitling Caliber 05 self-winding automatic COSC Chronometer certified movement which boasts a 70 hour power reserve, beats at 28,800 vph and contains 56 jewels. A scratch resistant glareproof sapphire crystal protects the dial. The case is round, 46mm in diameter, weighs 112.5g and is 15.4mm thick. Inlet size: 24mm. Solid case back. Push and pull crown. Screw down case back. Stainless steel deployment buckle. Water resistant to 100 meters / 330 feet. Functions: hours, minutes, small seconds, date, chronograph, GMT, day and night indicator. Sport watch style. Swiss made.
Authenticity Guaranteed 100%