Breitling Montbrillant 01 AB0130C5/C894-448A
Reference #:
AB0130C5-C894-448A
Quantity:
AB0130C5/C894/448A
BREITLING MONTBRILLANT 01 MEN'S WATCH
Store Display Model (What's This?)
- Free Overnight Shipping
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made
- Limited Edition, Numbered out of 500 Ever Made
- Leon Breitling Fabrique D'Horlogerie Limited Edition
- Aurora Blue Dial with Recessed Sub-Dials
    Minute, Seconds & Fractions of Seconds Track Printed in Silver & Red
- Index Hour Markers
- Date Feature
- Chronograph Feature
    Large Central Chronograph Seconds Hand in Red
    30 Minute Counter Sub-Dial at 3 O'Clock
    12 Hour Counter Sub-Dial at 6 O'Clock
    1/100th of a Second Counter at Center of Dial
- Small Seconds Sub-Dial at 9 O'Clock
- Slide Rule Feature
- 70 Hour Power Reserve
- Self-winding Automatic Chronometer Movement
    COSC Chronometer Certified
- Breitling Caliber 01
- Vibrations Per Hour: 28,800
- Jewels: 47
- 6 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & Manual
- Polished Stainless Steel Case
- Polished Stainless Steel Montbrillant Bracelet
- Scratch Resistant Sapphire Crystal
- 30 Meters / 100 Feet Water-Resistant
- 40mm = 1 1/2" Case, 7" Adjustable Bracelet
- Case Weight: 69.35g
- Case Thickness: 12.50mm
- Inlet Size: 20mm
- Bidirectional Rotating Bezel
- Leon Breitling Special Engraving on Case Back
- Push & Pull Crown
- Stainless Steel Deployment Buckle
- Free Bracelet Sizing
    Also Known As Model # AB0130 / AB0130C5 C894 448A / AB0130C5-C894-448A
Authenticity Guaranteed 100%