Breitling Galactic 44 Silver Dial Men's Watch A45320B9/G797-375A
Reference #:
A45320B9-G797-375A
Quantity:
A45320B9/G797-375A
BREITLING GALACTIC 44 MEN'S LUXURY WATCH FOR SALE
Store Display Model (What's This?)
- Free Overnight Shipping
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made
- Sierra Silver Dial
- Index Hour Markers
- 1/100th of an Hour & Compass Scale Around Outer Dial
- Brushed with Polished Stainless Steel Bezel
    Index Hour & Minute Markers
    Raised 1/4 of an Hour Indications on Bezel
- Day & Date Feature
    Date Window Displayed at the 3 O'Clock Position
    Day of the Week Displayed at the 12 O'Clock Position
- 38 Hour Power Reserve
- Self-winding Automatic Movement
    COSC Chronometer Certified
- Breitling Caliber 45
- Vibrations Per Hour: 28,800
- Jewels: 25
- 6 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & E-Manual (will be sent by email)
- Polished Stainless Steel Case
- Polished Stainless Steel Pilot Bracelet
- Scratch Resistant Sapphire Crystal
- 200 Meters / 660 Feet Water-Resistant
- 44mm = 1 3/4" Case, 7" Adjustable Bracelet
- Case Thickness: 14.3mm
- Inlet Size: 22mm
- Unidirectional Rotating Bezel
- Stainless Steel Solid Case Back
- Luminescent Hands & Hour Markers
- Screw Down Crown & Case Back
- Stainless Steel Deployment Buckle
- Free Bracelet Sizing
    Also Known As Model # A45320 / A45320B9 G797 375A / A45320B9-G797-375A
Authenticity Guaranteed 100%