Breitling Galactic 36 Black Dial Women's Watch W7433012/BE08-376A
Reference #:
W7433012-BE08-376A
Quantity:
W7433012/BE08/376A
BREITLING GALACTIC 36 WOMEN'S WATCH FOR SALE
Usually ships within 3 months | View In Stock Breitling Watches
Store Display Model (What's This?)
- Free Overnight Shipping
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made
- Trophy Black Dial
- Index Hour Markers
- Second / Minute Track
- 1/100th of a Hour Scale
- Polished Tungsten Carbide Bezel
- Date Feature
- End of Life Indicator (EOL)
- Battery Operated Quartz Movement
    COSC Chronometer Certified
- Breitling Caliber 74
- 6 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & E-Manual (will be sent by email)
- Polished Stainless Steel Case
- Polished Stainless Steel Pilot Bracelet
- Scratch Resistant Sapphire Crystal
- 100 Meters / 330 Feet Water-Resistant
- 36mm = 1 1/3" Case, 6" Adjustable Bracelet
- Case Weight: 55.4g
- Case Thickness: 11.35mm
- Inlet Size: 18mm
- Fixed Bezel
- Solid Case Back
- Luminescent Hands & Hour Markers
- Push & Pull Crown
- Stainless Steel Deployment Buckle
- Free Bracelet Sizing
    Also Known As Model # W74330 / W7433012 BE08 376A / W7433012-BE08-376A
Breitling Galactic 36 W7433012/BE08-376A women's watch. Features a polished stainless steel and Pilot bracelet. Polished tungsten carbide fixed bezel. Trophy black dial with luminescent hands and index hour markers. Date window displayed at 3 o'clock. End of life indicator. Powered by the Breitling Caliber 74 battery operated SuperQuartz COSC Chronometer certified movement. A scratch resistant sapphire crystal protects the dial. The case is round, 36mm in diameter, weighs 55.4g and is 11.35mm thick. Inlet size: 18mm. Solid case back. Push and pull crown. Stainless steel deployment buckle. Water resistant to 100 meters / 330 feet. Functions: hours, minutes, small seconds, date. Casual watch style. Swiss made.
Authenticity Guaranteed 100%