Breitling Cockpit B50 Men's Watch EB501022/BD40-100W
Reference #:
EB501022-BD40-100W
Quantity:
EB501022/BD40/100W/A20BA.1
BREITLING PROFESSIONAL COCKPIT B50 MEN'S WATCH
Store Display Model (What's This?)
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made
- Volcano Black Dial
- Arabic Numeral & Index Hour Markers
- Perpetual Day & Date Calendar
- Chronograph Feature with Lap & Flight Times
- Electronic Tachymeter Feature
- End of Life Indicator (EOL)
- Flyback Feature
- Countdown Timer
- 2 Daily Alarms
- Count Down/Up Clock with Independent Alarm
- GMT Second Time Zone
- UTC World Time Feature
- Backlight Feature
- Electronic & Analog LCD Digital Display
- Rechargeable Battery
- Battery Operated SuperQuartz Movement
    COSC Chronometer Certified
    Includes Charging Cable
- Breitling Caliber B50
- 6 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & E-Manual (will be sent by email)
- Titanium Case
- Anthracite Canvas Strap
- Scratch Resistant Sapphire Crystal
- 100 Meters / 330 Feet Water-Resistant
- 46mm = 1 3/4" Case, 7" Adjustable Strap
- Case Weight: 94.80g
- Case Thickness: 16.45mm
- Inlet Size: 24mm
- Bidirectional Rotating Bezel with Compass Scale
- Luminescent Hands & Hour Markers
- Push & Pull Crown
- Screw Down Case Back
- Stainless Steel Tang Buckle
    Also Known As Model # EB5010 / EB501022 BD40 100W A20BA / EB501022-BD40-100W
The Swiss-made Breitling Professional Cockpit B50 46mm Men’s watch model EB501022/BD40/100W/A20BA.1 is available for a low price. The durable titanium case features a push & pull crown, screw-down case back, and a 7” adjustable anthracite canvas strap with stainless steel tang buckle. A Volcano black dial is accentuated with Luminescent hands, Arabic numeral & Index hour markers, a perpetual day & date calendar, a chronograph feature with lap & flight times, an electronic tachymeter feature, and an Electronic & Analog LCD Digital display beneath a scratch-resistant sapphire crystal and surrounded by a bidirectional rotating bezel with a compass scale. This bold watch is powered by a battery-operated SuperQuartz movement with a rechargeable battery and charging cable.
Authenticity Guaranteed 100%