Breitling Avenger II GMT A3239011/BC34-103W
Reference #:
A3239011-BC34-103W
Quantity:
A3239011/BC34/103W/A20BASA.1
BREITLING AVENGER II GMT MEN'S WATCH FOR SALE
Store Display Model (What's This?)
- Free Overnight Shipping
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made
- Volcano Black Dial
- Arabic Numeral & Index Hour Markers
- Minute Markers Around Outer Dial
- Brushed Stainless Steel Bezel with Engraved Arabic Numeral & Index Markers
- GMT 2nd & 3rd Time Zone Features
    24-Hour Second Time-Zone Display Around Rim of Dial with Red GMT Hand
    Third Time-Zone Reading Displayed on Bezel
- Date Feature
- 42 Hour Power Reserve
- Self-winding Automatic Chronometer Movement
    COSC Chronometer Certified
- Breitling Caliber 32
- Vibrations Per Hour: 28,800
- Jewels: 21
- 6 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & Manual
- Polished Stainless Steel Case
- Black Canvas Strap
- Scratch Resistant Glareproof Sapphire Crystal
- 300 Meters / 1000 Feet Water-Resistant
- 43mm = 1 5/8" Case, 7" Adjustable Strap
- Case Weight: 93.75g
- Case Thickness: 12.20mm
- Inlet Size: 22mm
- Bidirectional Rotating Bezel
- Luminescent Hands & Hour Markers
- Stainless Steel Screw Down Solid Case Back
- Screw Down Crown with a Non-Slip Grip
- Stainless Steel Tang Buckle
    Also Known As Model # A32390 / A3239011 BC34 103W A20BA / A3239011-BC34-103W
Authenticity Guaranteed 100%