Breitling Avenger Blackbird 44 V1731110/BD74-106W
Reference #:
V1731110-BD74-106W
Quantity:
V1731110/BD74/106W/A20BA.1
BRAND NEW BREITLING AVENGER BLACKBIRD 44 MEN'S LUXURY WATCH FOR SALE
- Free Overnight Shipping
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made
- Volcano Black Dial
- Index Hour Markers
- Brushed Black Titanium Bezel Engraved with 60 Minute Scale
- Date Feature
- 38 Hour Power Reserve
- Self-winding Automatic Chronometer Movement
    COSC Chronometer Certified
- Breitling Caliber 17
- Vibrations Per Hour: 28,800
- Jewels: 25
- 6 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & Manual
- Brushed Black Titanium Case
- Green Canvas Strap
- Scratch Resistant Cambered Sapphire Crystal, Glareproofed Both Sides
- 200 Meters / 660 Feet Water-Resistant
- 44mm = 1 3/4" Case, 7" Adjustable Strap
- Case Weight: 73.60g
- Case Thickness: 12.7mm
- Inlet Size: 22mm
- Unidirectional Rotating Bezel
- Solid Case Back
- Luminescent Hands & Hour Markers
- Screw Down Crown & Case Back
- Brushed Stainless Steel Tang Buckle
    Also Known As Model # V17311 / V1731110 BD74 106W A20BA / V1731110-BD74-106W
Authenticity Guaranteed 100%