Cartier Ballon Bleu Silver Dial Men's Watch WSBB0040
Reference #:
WSBB0040
Quantity:
Model # WSBB0040
Cartier Ballon Bleu De Cartier Men's Casual Watch for Sale
- With Manufacturer Serial Numbers
- Swiss Made
- Silver Guilloche Dial
- Roman Numeral Hour Markers
- Blued-steel Sword-shaped Hands
- Polished Stainless Steel Bezel
- Fluted Crown Set with a Synthetic Cabochon-shaped Spinel
- Date Feature
- 42 Hour Power Reserve
- Self-winding Automatic Movement
- Cartier Caliber 1847 MC
- Vibrations Per Hour: 28,800
- Jewels: 23
- 3 Year Warranty
- Guaranteed Authentic
- Certificate of Authenticity
- Manufacturer Box & Manual
- Polished Stainless Steel Case
- Polished with Brushed Stainless Steel Bracelet
- Scratch Resistant Sapphire Crystal
- 30 Meters / 100 Feet Water-Resistant
- 40mm = 1 1/2" Case, 7" Adjustable Bracelet
- Case Thickness: 12.4mm
- Fixed Bezel
- Push & Pull Crown
- Stainless Steel Deployment Buckle
- Free Bracelet Sizing
    Also Known As Model # SBB0040
Cartier Ballon Bleu Men's Watch WSBB0040. This 40mm watch features a stainless steel and bracelet. The fluted crown is set with a synthetic cabochon-shaped spinel. The silver guilloche dial has blued-steel sword-shaped hands, Roman numeral hour markers and a date window displayed at 3 o'clock. It is powered by the Cartier Caliber 1847 MC self-winding automatic movement with a 42 hour power reserve.
Authenticity Guaranteed 100%